USA- Lotniska NYC


http://www.miniewdroge.pl/2018/05/usa-lotniska-nyc.html#moreMieliśmy szczęście korzystać ze wszystkich 3 lotnisk przynależących do Nowego Jorku.

JFK
Newark
La Guardia

Jak dostać się z lotniska na Manhattan?
Ze wszystkich lotnisk jeżdżą oczywiście słynne żółte taksówki. Jest to rozwiązanie najdroższe, ale i najwygodniejsze. Do każdej przejażdżki należy doliczyć ok. 10-15% napiwku.
Z takiego JFK na Manhattan trzeba liczyć 50-70 dolców plus napiwek.

Dobrą alternatywą jest Uber, z którego również korzystamy w Polsce lub-dla nas lepszy- Lyft.
Na lotniskach są internety więc po ściągnięciu apki (w Polsce najlepiej się przyszykować) można zamówić a Lyft podjedzie w określone położenie.
Lyft różni się od Ubera tym, że łączy przejazdy z różnymi pasażerami. Jeżeli złapiemy kogoś jeszcze koszt podróży się zmniejsza.
Korzystaliśmy z Lyfta kilkakrotnie w Miami. Jest to opcja z pewnością troszkę droższa od komunikacji miejskiej ale tańsza od taksówki.

Kominkacja miejska

JFK
Znajduje się w południowym Queens.

Metro- dokładna mapa:

http://web.mta.info/nyct/maps/subway_map.pdf

Z lotniska dostaniemy się za pomocą Air Train. Po odebraniu bagażu kierujemy się do wyjścia (public transport), airTrain zatrzymuje na każdym terminalu co 10 minut- kierunek  Jamaika Station. Koszt biletu to $5. Do kupna w  automatach przy wyjściu.

Teraz dostajemy się (podejrzewam) na Manhattan, dla nas najlepszym rozwiązaniem była linia E, ponieważ jechaliśmy do samego serca. W drodze na Penn Station zatrzymywaliśmy się na 24 stacjach. Obsługiwane przez całą dobę
Proponuje sprawdzić sobie najlepszą opcję nawet na google.maps.

Przy wyjściu do metra znajdują się automaty. Duży przyjmuje gotówkę, mały karty kredytowe. Należy tam zaopatrzyć się w Metrocard i w zależności od potrzeb abo doładować ją na dowolną kwotę, lub kupić za $30 kartę na cały tydzień, ponieważ koszt przejazdu w jedną stronę $2,75 (dowolna ilość przesiadek) może się po prostu nie opłacać przy większej ilości przejazdów.
Do kupna należy doliczyć jednorazową opłatę w wysokości $1 za kartę.
Za pierwszym razem zaopatrzyliśmy się w 2, za drugim wycwaniliśmy się i korzystaliśmy z jednej.


Newark (EWR)
To lotnisko znajduje się ok 15 km od serca miasta na południowy zachód.

Aby dostać się z lotniska na Manhattan najtańszym i dość szybkim rozwiązaniem jest skorzystanie z airTrain a kolejno kolejki NJTRANSIT, która zawiezie na Penn Station. Bilet kosztuje $12 od osoby, można zakupić w automacie przed wejściem do airTrain lub bezpośrednio  przed kolejką. Sam airTrain tu jest bezpłatny. dostępny od 5 rano do 2 w nocy.
Stacja Penn Station jest połączona z całym miastem, dlatego można łatwo dostać się w każde miejsce NYC.
W drugą stronę odbywa się to w ten sam sposób, bilet kupujemy w automacie w kierunku Newark airport.

Jeździ również autobus jednak jest dwukrotnie droższy a podróż zajmuje więcej czasu więc polecam poprzednią opcję.


La Guardia
Lokalizacja: północne Queens

Aby najtaniej i niestety tu najdłużej dostać się na górny Manhattan należy zaopatrzyć się w Metrocard i doładować ją. Z przystanku Q-70 gdzie przeciągamy naszą MetroCard kierujemy się do  74th/Roosevelt czyli 4 stacje, stamtąd w zależności od miejsca przeznaczenia. My na Penn station dotarliśmy linią E.
Some text